FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Znajdą tu Państwo szczegółowe odpowiedzi na pytania, które najczęściej nam zadajecie. Jeśli jednak po lekturze strony jakieś kwestie pozostaną niejasne, zapraszamy do kontaktu!

 1. Czy ciepło rozchodzi się po pomieszczeniach przylegających do pokoju, w którym zamontowany jest klimatyzator?
 2. Niestety, klimatyzator dobrze ogrzewa bądź chłodzi tylko to pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Ponieważ jego moc dopasowuje się do konkretnych rozmiarów i typu pomieszczenia, nawet montaż na wprost drzwi bądź otworzenie ich na oścież nie sprawi, że temperatura sąsiednich pokoi ulegnie znaczącej zmianie.
 3. Dlaczego trzeba robić przeglądy klimatyzacji, jeśli działa ona bez zarzutu?
 4. Serwisowanie klimatyzacji gra ogromną rolę. Nie warto czekać, aż urządzenie zacznie zawodzić – fachowiec potrafi zauważyć pierwsze oznaki nadchodzącej awarii w czasie kontroli, nawet jeśli sprzęt pozornie działa bez zarzutu.
  Ponieważ w czasie normalnego użytkowania pewne ilości czynnika chłodniczego uchodzą z urządzenia, należy regularnie go dopełniać. Nawet niewielkie braki powodują zmniejszoną wydajność sprzętu, a co za tym idzie: wyższe rachunki za prąd. Co więcej, przy większych niedoborach sprężarka może się zatrzeć. Wszystkich tych problemów można na szczęście uniknąć przy regularnym serwisowaniu. Producent zwykle określa, jak częste powinny być przeglądy, by gwarancja nie straciła ważności – zwykle kontrolę należy przeprowadzać dwa razy do roku.
  W ramach serwisowania przeprowadza się odkażanie i odgrzybianie urządzenia, oczyszczanie filtrów, skraplacza i parownika, udrożnienie przewodów, a także kontrolę elektryki. Wszystkie te czynności umożliwiają poprawną pracę urządzenia nawet po latach od zakupu.
 5. Co to są klimatyzatory INVERTER?
 6. Urządzenia inwerterowe charakteryzują się zmienną mocą sprężarki i wentylatora – w momencie włączenia sprzętu pracują z pełną mocą, a gdy zostanie osiągnięta wymagana temperatura, przechodzą na niższe obroty, dzięki czemu w pomieszczeniu wciąż jest tyle samo stopni. Ich zasada działania jest inna niż klimatyzatorów ON/OFF, które zawsze działają z pełną mocą, a po nagrzaniu bądź ochłodzeniu pomieszczenia wyłączają się, by wznowić pracę, gdy temperatura się zmieni. Inwertery są znacznie oszczędniejsze, do tego lepiej utrzymują temperaturę w pomieszczeniu, a ich praca jest cicha.
  Klimatyzatory konwencjonalne, czyli typu ON/OFF, są powoli wycofywane ze sklepów. Ze względu na oszczędność energii Unia Europejska dopuszcza jedynie inwertery.
 7. Czy możliwe jest zamontowanie klimatyzatora samemu?
 8. Choć dokonanie tego jest możliwe, koszty są wysokie: potrzebne są profesjonalne narzędzia, nie tylko do instalacji urządzenia, ale także do skontrolowania po montażu, czy działa ono poprawnie. Chodzi tu między innymi o test szczelności, a także o wykonanie próżni. Próżnia sprawia, że wilgoć z urządzenia zostaje odparowana, a wnętrze instalacji osuszone. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebna jest pompa próżniowa, a także wiedza, jaka jest zależność pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a czasem trwania operacji i odpowiednim ciśnieniem.
  Poprawnie wykonany montaż i kontrola urządzenia gwarantuje, że będzie ono działać bezawaryjnie przez wiele lat. Instalacja nieprofesjonalna wiąże się natomiast z ryzykiem uszkodzenia sprzętu bądź jego krótszą żywotnością.